مجله ايده پرداز

طراحي متريال (Material Design) و تاثير آن بر طراحي و ساخت اپليكيـشن هاي موبايل

1396/03/25
آيا تا به حال دقت كرده ايد كه اكثر اپليكيشن هاي گوگل از جمله جيميل، يوتيوب، نقشه ي گوگل، گوگل پلي و گوگل كروم از لحاظ طراحي چه اندازه به هم شبيه هستند؟
آيا تا به حال دقت كرده ايد كه اكثر اپليكيشن هاي گوگل از جمله جيميل، يوتيوب، نقشه ي گوگل، گوگل پلي و گوگل كروم از لحاظ طراحي چه اندازه به هم شبيه هستند؟ طراحي متريال نوعي زبان ديداري است كه دستورهاي طراحي كلاسيك را با خلاقيت و تكنولوژي روز تركيب مي كند. متريال به يكي كردن تئوري يك فضاي منطقي و سيستم حركت تشبيه مي شود. سطوح و لبه ها در متريال آن طور كه در واقعيّت وجود دارند به نظر مي رسند. استفاده از ويژگي هاي لمسي معمول به كاربر براي درك كارايي كمك مي كند. سه اصل نور، سطح و حركت كليدهاي فهميدن روش حركت اشيا و درارتباط بودن اشيا در فضا هستند. نورپردازي واقعي درزها را مشخص مي كند و فضاها را تقسيم مي كند. همچنين قسمت هايي را كه حركت مي كنند به ما نشان مي دهد.در ساخت اپليكيشن موبايل اين موارد رعايت مي شوند كه گوگل در طراحي اپليكيشن هاي موبايل خود از آنها استفاده كرده است. مي دانيد كه موارد اصلي طراحي (قابل چاپ) شامل متن، فضا، مقياس، رنگ و استفاده از تصاوير مناسب و مربوط براي راهنمايي بيشتر بيننده است. كاري كه موارد فوق انجام مي دهند بيشتر از راضي نگه داشتن نگاه مخاطب شماست. اين اصول تمركز و يك روند مفهومي را انتقال مي دهند. رنگ آميزي هاي حساب شده، تايپ با اندازه هاي بالا و فضاي سفيدي كه از قصد قرار داده مي شود، رابطه اي بين متن و گرافيك ايجاد مي كند. اين رابطه باعث جذب بيشتر مخاطب هنگام استفاده مي شود. رنگ ها ميتوانند اين احساس را به وجود آورند كه طراحي هيجان انگيز ياعلمي و … است. گوگل در طراحي متريال يك پالت رنگ گسترده را هم معرفي كرده كه مي توانيد به وسيله آن پايه طراحي اپليكيشن موبايل يا سايت خود را ايجاد كنيد.
بعضي از خصوصيات متريال:
طراحي متريال يك فضاي سه بعدي است. در اين فضا شما امكان تغيير دادن نور و بازي كردن با سايه ي اشيا را براي رسيدن به طرح مطلوب خود داريد. متريال داراي طول و عرض است اما ضخامتي ندارد. اگر در فضاي سه بعدي متريال را به سمت بالا بكشيد، هنگام ارتفاع گرفتن سايه ي آن را مي بينيد. شما مي توانيد عكس و يا مطالب خود را روي متريال سوار كنيد. اين مطالب ضخامت متريال را تغيير نمي دهد. شما مي توانيد مطالب خود را در مرزهاي مشخص شده متريال آزادانه حركت دهيد. متريال هايي كه در اختيار داريد قابليّت رد شدن از داخل هم را ندارند. امكان اين كه دو متريال را روي هم قرار دهيد و بخواهيد هر كدام را جداگانه انتخاب كنيد وجود ندارد. متريال قابليت تغيير فرم را دارد (دايره، مربع و ...) امكان تا زدن يا خم كردن متريال وجود ندارد. دو متريال هم شكل و هم سايز مي توانند با هم تركيب شوند و يك متريال جديد را به وجود بياورند. طرح هاي شما از مرزهاي متريال بيرون نمي روند.
در پايان طراحي متريال (Material Design) نوآوري است كه شركت گوگل حدود 3 سال پيش بر اساس طراحي كارتي انجام داد. با كمك گرفتن از اين طراحي ميتوانيد طراحي اپليكيشن موبايل و طراحي سايت را براي دستگاه هاي مختلف بهينه سازي كنيد.
1396/03/25
تهيه شده توسط تيم تحريريه ايده پرداز

آخرين مقاله ها

جايگاه اپليكيشن هاي موبايل در انجام كارهاي روزمره و كاربرد ديگر آن
1396/03/27
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت ايده پرداز محفوظ مي باشد.