مجله ايده پرداز

هفت فوت كوزه گري براي تبديل مشتريان به گردشگر وفادار

1397/04/2
مطالب زيادي را در مورد جذب گردشگر و مشتري براي آژانس هاي گردشگري مي توانيد بيابيد. اما اكثر آنها به مواردي اشاره مي كنند كه با تغييرات دنياي امروزي همسان نيستند. در مورد انتخاب اين مطالب به اقتضاي زمان و مكان جغرافيايي محل فعاليت خود دقت كنيد. هر مطلبي را به كار نگيريد. اين به هوش سازمان شما ارتباط مستقيم دارد كه چگونه از اين نكات، مطالب درخور و مناسب سازمان خودتان را استخراج كنيد و در عمل نيز آنها را با شيوه هاي اجرايي خود به كار ببريد.قصد ما بيان نكاتي است كه به نظر مي رسد براي همه مفيد باشد.
فراتر از اصول خود حركت نكنيد. براي خود چهارچوبي در نظر داشته باشيد و در مسير آن حركت كنيد و تمام فعاليت هاي خود را در همين چهار چوب قرار دهيد .براي استفاده از نكاتي كه در اين مقاله مي آيد به چهارچوب اصول خود توجه كنيد. شايد نكات اين مقاله براي ارتباط با مشتريان شما مناسب نباشد و شايد تمامي آنها را بتوانيد به كار بگيريد. براي اين امر تمام نكاتي كه مي خوانيد را با روش هاي رايج در سازمان خود تفليق كنيد. اين بهترين راه براي رسيدن به موفقيت است.
1- مشتريان خود را تقسيم بندي كنيد. باور كردني نيست كه بسياري از آژانس هاي گردشگري حتي پيامك خود را بدون داشتن هدفي براي تمامي مشتريان خود مي فرستند.بهتر است مشتريان خود را به چند بخش مختلف تقسيم بندي كنيد و با توجه به نيازها و خواسته هاي هر بخش به آنها پيشنهادات جداگانه بدهيد . براي هر بخش پيام و ايميل مختص خودشان را ارسال كنيد. هر چقدر اين بخش بندي بازار مشتريان شما كوچك تر و با دقت بيشتري انجام شود بهتر است. البته اعتراف مي كنيم كه تهيه محتوايي كه براي هر بخش در نظر گرفته شده است مي تواند زمان بر و هزينه بر باشد اما در نظر داشته باشيد اين امر بازخورد بهتري خواهد داشت.
2- از ابزارهاي آنلاين خود بازخورد بگيريد. منظور اين است كه با توجه به خواست مشتري محتواي خود را تغيير دهيد. حضور در شبكه هاي اجتماعي و مجازي نياز به محتواي مناسب دارد و بازخورد از رفتار مخاطبان اين تناسب را تعريف خواهد كرد. لازم است نوع باز خورد گرفتن از هر يك از ابزارهاي آنلاين را بدانيد و براي اين كار بهتر است متخصصي در سازمان خود داشته باشيد و اگر اين امر مقدور نيست خودتان بياموزيد و آموخته هاي خود را سريعا به كار ببنديد .بازخورد حتما و بايد به طور مستمر انجام شود.
3- به مشتريان خود حس ارزشمند بودن بدهيد مشتريان، به خصوص مشتريان فعلي شما نبايد حس ناخوشايندي در ادامه ارتباط با شما داشته باشند. آنها بايد شما را به عنوان دوست و مشاور خود قلمداد كنند ، نه صرفا يك واحد تجاري كه مي خواهد خدمت خود را به آنها بفروشد. حس ارزشمند بودن را وقتي مي توانيد به مشتريان خود القا كنيد كه واقعا به اين باور رسيده باشيد كه مشتري تنها فردي نيست كه به سازمان شما پول تزريق مي كند. مشتري دوست و همراه ماست و براي ما ارزشمند است.
4- انتظارات بي مورد به وجود نياوريد اگر نمي توانيد پروژه اي را به سرانجام برسانيد آن را تبليغ نكنيد. اين امر موجب مي شود كه انتظارات بي موردي در ذهن مشتريان شما شكل بگيرد و اگر نتوانيد به آن انتظارات پاسخ مناسب بدهيد مشتري خود را براي هميشه از دست خواهيد داد. اگر مجله اي را به صورت ماهيانه يا فصل نامه چاپ مي كنيد سعي كنيد مطالب و شعارهاي آن انتظارات غير معقول به وجود نياورد . توجه داشته باشيد كه مجلات چاپي شما اثري ماندگارتر را در ذهن مخاطبان شما ايجاد مي كند. در مورد شعارها و پيام هايي كه در صفحات مجازي مي دهيد هم همين قانون را در نظر بگيريد.
5- روش هاي بازاريابي مدرن را به اجرا درآوريد در دنياي امروز همه چيز به سرعت در حال تغيير است به خصوص فرهنگ خريد مشتريان شما. بهتر است كانال هاي جديد و روش هاي نوين بازاريابي را به اجرا در آوريد . از ناشناخته ها و تغيير روش بازاريابي خود هراس نداشته باشيد. تغيير لازمه دنياي امروزي است و اگر تغيير نكنيد به زودي محو خواهيد شد. روش هاي بازاريابي مدرن اصول مشتركي با روش هاي بازاريابي سنتي دارند اما در اجرا متفاوت هستند. ما سعي مي كنيم در اين مورد مقاله جامعي را ارائه كرده و در آن روش هاي بازاريابي سنتي و تعميم آن به روش هاي مدرن را توضيح دهيم .
6- استراتژي نداريد ؟ بدون استراتژي مگر مي شود؟ در اين جا قصد نداريم مفهوم استراتژي را توضيح دهيم و در مورد آن بحث كنيم . فقط يك نكته مطرح مي كنيم .دنياي كسب و كار امروزي و به ويژه كسب و كار هايي كه خدمت ارائه مي كنند از ابعاد مختلفي تهديد مي شوند. افزايش قدرت چانه زني مشتريان ، ظهور رقباي جديد با افكاري نو ، مجهز شدن رقباي فعلي به ابزار هاي جديد و تغيير، كه از همه آنها خطرناك تر است . بعضا به جايي مي رسيم كه نمي دانيم مخاطبان ما چه مي خواهند . چطور ممكن است بدون استراتژي جامعي در اين بازار بقا يافت؟ پس در قدم اول بنشينيد و استراتژي جامعي را با حضور متخصصان تدوين كنيد در غير اين صورت محكوم به فنا هستيد.
7- ارتباط تجاري نه ، ارتباط صميمانه برقرار كنيد. مشتريان خود را درگير فعاليت خود كنيد. به طرق مختلف از آنها نظر خواهي كنيد . تا آنها با فعاليت هاي شما درگير نشوند، خود را با شما يكي نمي دانند. درگير كردن آخرين مرحله از روند جذب مخاطب هاي شماست .به خصوص در روش بازاريابي (RACE ) كه اين مطلب را در مقاله اي جداگانه توضيح خواهيم داد. شما مي توانيد با توليد محتواي ارزشمند و دعوت از مهمانان خود براي معرفي مقاصد گردشگري ارتباط صميمانه برقرار كنيد.1397/04/2
تهيه شده توسط تيم تحريريهايـده پـرداز

محصولات و خدمات پيشنهادي ايده پرداز

در ادامه بخوانید...

آخرين مقاله ها

كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت ايده پرداز محفوظ مي باشد.